Plava Eko-patrola

Murter, 2. ožujka 2021

-osnovnim školama-

Argonauta izdala priručnik Plave Eko-patrole

MURTER, 2. ožujka 2021. – Udruga za zaštitu prirode i okoliša te promicanje održivog razvoja Argonauta izdala je Plava Eko-patrola - priručnik za provedbu izvannastavnog edukacijskog programa za održivi razvoj. Priručnik je rezultat Pilot provedbe edukacijskog programa Plave Eko-patrole provedene u sedam škola Šibensko-kninske županije, a realizirane u partnerstvu s Općinom Murter-Kornati, OŠ Murterski škoji – Murter i Lokalne akcijske grupe „More 249“. 500
tiskanih primjeraka priručnika bit će distribuirano osnovnim školama, ekološkim udrugama i jedinicama lokalne samouprave od Dubrovnika do Istre.

Uz pomoć 7 lokalnih koordinatora, voditelja aktivnosti Plave Eko-patrole provedeno je i testirano 56 izvannastavnih edukacijskih aktivnosti Plave Eko-patrole u sedam škola Šibensko-kninskežupanije s ukupno 162 sudionika, učenika viših razreda osnovnih škola. Sva zapažanja voditelja, njihov osvrt na pojedine aktivnosti i evaluacija su bilježeni kako bi se usavršili elementi aktivnosti, ostvarili zadani ciljevi i osigurala kvaliteta te kako bi sam priručnik služio što većem broju budućih korisnika. Kao takav, priručnik je spreman za korištenje i podršku u realizaciji izvannastavnog edukacijskog programa za održivi razvoj i u ostalim lokalnim zajednicama te ga možete preuzeti ovdje.
Priručnik detaljno opisuje 8 modula (Koliko jako gazimo svoj planet?, Obnovljivi izvori energije, Hrana i održivost, eRRRRRRRiziraj se!, Zeleni bingo, Zajedno za čišći okoliš, Zar je more kiselo? i Putujuća izložba: Život jadranskih dubina) koji neformalnim metodama kroz različite teme proučavaju koncept održivosti i daju primjere za djelovanje po principima održivog razvoja. Aktivnosti Plave Eko-patrole stavljaju naglasak na djecu kao glavne inicijatore promjena i glavne karike koje povezuju različite članove lokalne zajednice u promoviranju održivog razvoja i koncepta „misli globalno, djeluj lokalno“.

„...Udruga Argonauta je ovim priručnikom na pametan i neopisivo primamljiv način pokazala što znači širiti ekopismenost – sposobnost shvaćanja osnovnih principa ekologije i življenja u skladu s njima. Radi se o jednom od najboljih edukativnih materijala o održivom razvoju koji je ikad .

Program sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Stajališta izražena u ovom dokumentu isključiva su odgovornost Udruge za zaštitu prirode i okoliša te promicanje održivog razvoja Argonaute i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Murterski škoji

objavio: Administrator   datum: 5. 3. 2021.